راه اندازی سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور 1395/10/04

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ معاون فناوری اطلاعات بانک ملی گفت: این سامانه به مدت یک ماه و به صورت آزمایشی در فرودگاه امام اجرایی می شود و پس از آن در تمام مبادی خروجی کشور اعم از زمینی، هوایی، دریایی و ریلی فعالیت می کند.
مسعود خاتونی در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود : سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور با همکاری سازمان امور مالیاتی و ناجا راه اندازی شده است و مردم می توانند با مراجعه به سایت بانک ملی و انتخاب پیوند عوارض خروج از کشور این عوارض را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند. 
وی ادامه داد: در این سامانه باید ایمیل ،شماره تلفن و کد ملی فرد هم وارد شود تا بتوانند این عوارض را پرداخت کنند. 
معاون فناوری اطلاعات بانک ملی ادامه داد : هر فرد با در دست داشتن کارت بانکی شتاب می تواند به این سامانه برای پرداخت عوارض به این سامانه مراجعه کند و پس از پرداخت پول، پول از حساب شخص خارج می شود و به حساب سازمان امور مالیاتی می رود. 
وی افزود: با توافقی که با ناجا و سازمان مالیاتی داشتیم در یک ماه اول این طرح فقط در فرودگاه امام عملیاتی شده است و بعد از یک ماه در تمام گیت های هوایی ، زمینی ، ریلی و دریایی اعمال می شود و پرداخت فیزیکی مشتری حذف می شود. 
خاتونی افزود: در هنگام ارائه پاسپورت به صورت الکترونیکی پرداخت عوارض را گیت خروجی نشان می دهد و احتیاجی به در دست داشتن برگه پرداخت عوارض نیست. 
معاون فناوری اطلاعات بانک ملی گفت: افراد به صورت 24 ساعته بدون مراجعه به شعب بانک ملی می توانند عوارض را پرداخت کنند و همچنین از طریق درگاههای بانک ملی و تلفن همراه هم می توانند این اقدام را انجام دهند. 
خاتونی با اشاره به اینکه در حال حاضر کیوسک هایی برای پرداخت عوارض در فرودگاه امام خمینی وجود دارد، گفت: افراد با مراجعه اینترنتی و از طریق موبایل خود هم می توانند از این به بعد عوارض را پرداخت کنند و پردازش اطلاعات از طریق این سامانه 15 تا 20 دقیقه طول می کشد. 
خاتونی گفت: قطعی سوئیچ ها در پرداخت الکترونیکی به زیر یک درصد رسیده است اما تمهیدات ویژه ای هم پیش بینی کرده ایم تا در صورت قطعی سوئیچ ، مشتری با مشکل روبرو نشود. 
وی ادامه داد: در هنگام ثبت نام برای پرداخت عوارض شماره همراه و ایمیل فرد مورد نظر را دریافت می کنیم و بعد از پرداخت ، پیامک به شخص از طریق بانک داده می شود که یک شماره پیگیری دارد و در این صورت اگر به هر دلیلی با قطعی سوئیچ روبرو باشیم این فرد می تواند در گیت خروجی با نشان دادن کد رهگیری از گیت عبور کند. 
خاتونی با اشاره به اینکه سامانه ما صد در صد آمادگی کامل برای اجرایی شدن را دارد، گفت: شرایط اجرای آزمایشی این طرح به این دلیل است که اگر مشکلی وجود داشته باشد، برطرف شود و دیگر در هنگام اجرای این طرح مشکلی وجود نداشته باشیم.
خاتونی درباره آمار پرداخت عوارض از طریق کیوسک های مستقر در فرودگاهها گفت: این کیوسک ها روزانه حداقل 747 نفر را پاسخگو هستند و در صورت شلوغی تا 984 نفر را هم خدمت می دهند. 
وی ادامه داد: پیش بینی می کنیم در ماه اول بیش از 50 درصد مردم از پرداخت عوارض الکترونیک استقبال کنند. 


راویس