چند سالی بود که خبرهایی از فرودگاه جدید استانبول به گوش می‌رسید. فرودگاهی که قرار است بزرگترین فرودگاه جهان شود. فرودگاهی که وسعتی بیش از ۶ برابر فرودگاه هیترو لندن دارد و … پس از چند سال انتظار بالاخره زمان شروع به کار این فرودگاه فرا رسید. ترکیش ایرلاین، هواپیمایی حامل پرچم کشور ترکیه، اولین شرکت هواپیمایی است که تمامی پروازهای فرودگاه آتاتورک را متوقف و به فرودگاه جدید منتقل می‌شود. هر چیزی که لازم است درباره این تغییر بدانید در ادامه می‌خوانید.

مشخصات فرودگاه جدید استانبول

اگر بخواهیم درباره فرودگاه جدید استانبول حرف بزنیم باید خودمان را برای خواندن عددهای بزرگ آماده کنیم. اول از همه از پروژه «جابجایی عظیم» شروع می‌کنیم. پروژه‌ای که تجهیزات و ادوات فرودگاه آتاتورک را به فرودگاه جدید منتقل می‌کند. این پروژه از ساعت ۳ صبح روز ۵ آپریل (۱۶ فروردین) کلید خورد و تا ۱۲ نیمه شب ۷ آپریل (۱۸ فروردین) ادامه دارد. در این جابجایی ۴۵ ساعته حدود ۱۰ هزار قطعه با وزن ۴۷۳۰۰ تُن با استفاده از ۷۰۷ کامیون و بیش از ۸۰۰ نفر، از فرودگاه آتاتورک (IST) به فرودگاه جدید استانبول (ISL) منتقل می‌شوند. بسیاری از جاده‌های اصلی استانبول برای این جابجایی بسته شدند. آغاز به کار رسمی این فرودگاه از ساعت ۱۵:۳۰ روز شنبه ۱۷ بهمن است که اولین پرواز ترکیش ایرلاین از استانبول به مقصد آنکارا انجام می‌شود. همچنین اولین پرواز بین‌المللی از این فرودگاه روز بعد، با پرواز ترکیش ایرلاین به قبرس شمالی آغاز می‌شود.

 

فرودگاه جدید استانبول پس از تکمیل ساخت در سال ۲۰۲۳، مساحتی حدود ۷۷ کیلومتر مربع را به خود اختصاص می‌دهد و با ۶ باند پرواز، توانایی مدیریت حدود ۲۰۰ میلیون مسافر را خواهد داشت. یعنی بیشتر از دوبرابر بزرگترین فرودگاه جهان در حال حاضر، فرودگاه هارتسفیلد-جکسون در آتلانتای آمریکا. بزرگترین فری‌شاپ جهان (فروشگاه بدون مالیات) هم با مساحت ۵۳.۰۰۰ متر مربع که دارای ۶ بخش از محصولات لوکس گرفته تا بازار، در این فرودگاه شکل می‌گیرد. پارکینگ این فرودگاه حدود ۷۰.۰۰۰ خودرو ظرفیت دارد.

 

محل قرارگیری فرودگاه جدید استانبول در شمال غربی این شهر و در نزدیکی دریای سیاه است. فاصله این فرودگاه تا مرکز شهر حدود ۴۶ کیلومتر (کوتاه‌ترین مسیر) است که حدود یک ساعت طول می‌کشد. برج مراقبت این فرودگاه که به شکل یک لاله طراحی شده است و فضای داخلی سالن انتظار در سال ۲۰۱۶، جایزه بین‌المللی معماری را به دست آورد. از طرفی مسافران می‌توانند با نصب اپلیکیشن مخصوص این فرودگاه، از خدمات واقعیت مجازی که در آن تعبیه شده است استفاده کنند.

خبر افتتاح این فرودگاه پیش از این نیز سه بار اعلام شد. اما به دلیل آماده نبودن و برای افزایش ضریب امنیت و امکانات، افتتاح آن به تعویق افتاد. انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۱۹، بیش از ۲۰۰۰ پرواز روزانه در فرودگاه جدید استانبول مدیریت شود. این تعداد پرواز، توسط حدود ۲۵۰ شرکت هواپیمایی و به بیش از ۳۵۰ مقصد انجام می‌شود.

سرنوشت فرودگاه آتاتورک چه می‌شود؟

تا پیش از این قرار بود که همه شرکت‌های هواپیمایی که به آتاتورک پرواز دارند همزمان به فرودگاه جدید منتقل شوند. اما با توجه به عظمت این پروژه، که بزرگترین جابجایی در تاریخ صنعت هوایی خوانده شده است، فعلاً فقط هواپیمایی ترکیش انتقال را آغاز کرده است. تاریخ انتقال سایر هواپیمایی‌ها هنوز مشخص نشده است.

در عین حال وضعیت فرودگاه آتاتورک پس از تکمیل این جابجایی هم هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. در عین حال که احتمالاً بخشی از این فرودگاه برای انجام پروازهای کارگو (حمل بار) و پروازهای داخلی همچنان فعال خواهد بود، بیشتر مساحت فرودگاه آتاتورک به یک پارک بزرگ به نام «باغ مردم» اختصاص خواهد یافت. علاوه بر آن چند مجتمع تجاری و مرکز خرید هم در این منطقه افتتاح خواهد شد.

نکته‌های منفی درباره این فرودگاه

اگرچه افتتاح فرودگاهی با این وسعت و امکانات خبری مهم و هیجان‌انگیز برای مردم ترکیه و منطقه است، نمی‌توان از مشکلاتی که ساخت این فرودگاه به وجود آورده است چشم‌پوشی کرد.

یکی از این مشکلات که ارتباط مستقیمی به صنعت گردشگری دارد، تاثیری است که تعطیلی فرودگاه آتاتورک بر حدود ۶۲ هتل‌ اطراف این فرودگاه می‌گذارد. طی سال‌های گذشته هتل‌های باکیفیت زیادی در مسیر فرودگاه آتاتورک و مناطق اطراف آن ساخته شدند. پیش‌بینی می‌شود انتقال فرودگاه آتاتورک به فرودگاه جدید، چیزی حدود ۴میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت هتلداری این منطقه را در خطر خواهد انداخت. به همین دلیل اتحادیه هتل‌داران ترکیه معتقدند که با توجه به اینکه استانبول ظرفیت لازم برای داشتن سه فرودگاه را هم دارد، می‌توان همزمان با راه‌اندازی فرودگاه جدید، فعالیت فرودگاه آتاتورک نیز ادامه داده شود.