همه چیز در مورد نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی 1398/09/19

نمایشگاه جهانی یا اکسپو چیست؟

قبل از آن که در مورد نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰دبی صحبت کنیم لازم می دانیم در مورد این نمایشگاه ها به طور کلی صحبت کنیم. نمایشگاه جهانی، اکسپو جهانی که به اختصار اکسپو نامیده می شود نمایشگاهی بین المللی و بسیار معتبر و مشهور است که هرچند سال یک بار برای نمایش و ارائه دستاوردهای ملل مختلف برگزار می شود. نمایشگاه جهانی اولین بار در سال ۱۸۴۴در پاریس برگزار شد و از آن پس به رسمی همیشگی و دائمی تبدیل شد. اهمیت این نمایشگاه برای کشورها به اندازه ای زیاد است که بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی های المپیک، سومین رویداد مهم بین المللی دنیا محسوب می شود. از این رو گاهی آن را المپیک فرهنگ ملل هم می نامند. نمایشگاه جهانی زیر نظر موسسه بین المللی نمایشگاه ها (Le Bureau international des expositions) که در شهر پاریس قرار گرفته برگزار می شود. آخرین نمایشگاه در سال ۲۰۱۷و در شهر آستانه قزاقستان برگزار شد و برای دور بعد نمایشگاه ها که در سال ۲۰۲۰برگزار خواهد شد دبی به عنوان میزبان انتخاب شده است.

 

 

موضوع اکسپو 2020 دبی

اکسپو ۲۰۲۰دبی در ۲۰اکتبر ۲۰۲۰برگزار خواهد شد و تا ۱۰آوریل ۲۰۲۱که مصادف با پنجاهمین سالگرد تاسیس کشور امارات متحده عربی است ادامه خواهد داشت. این نمایشگاه همه روزه از ساعت ۱۰صبح تا ۱بامداد و در روزهای آخر هفته تا ۲بامداد ادامه خواهد داشت. میزبانی این مسابقات اتفاق مهمی برای امارات و دبی محسوب می شود و باعث سودآوری بیشمار و مطرح شدن بیش از پیش این کشور در سطح جهانی می شود. مصادف شدن پنجاهمین سالگرد تاسیس امارات با میزبانی این نمایشگاه هم خبر میمون و مبارکی برای امارات است. چرا که طبق برنامه ریزی ها دولت این کشور در نظر دارد امارات را در «بین بهترین کشورهای جهان» قرار بدهد و با افزایش انفجاری موج توریست ها و گردشگران خارجی، توسعه کسب و کارهای داخلی و افزایش و ارتقاء شهرت و محبوبیت بین المللی دبی این مهم را به انجام برساند. کشورهای ایتالیا، بریتانیا، اندونزی، فرانسه، هلند، نیوزیلند، اسلوونی، لوگزامبورگ، یونان، تونس، قزاقستان، شیلی، نیجریه، آلمان و ایرلند کشورهایی هستند که تاکنون حضور خود در این نمایشگاه و رویداد بزرگ جهانی را اعلام کرده اند.

 

 

دبی چگونه میزبان این رویداد جهانی شد؟

در نوامبر ۲۰۱۳اعضای دفتر بین المللی نمایشگاه ها که ۱۶۷نفر هستند در پاریس گرد هم جمع شدند و از بین رقبایی که برای میزبانی نامزد شده بودند دبی را با رای گیری انتخاب کردند. جالب است بدانید که رقبای دبی، شهر سائو پلئولو در برزیل، ازمیر در ترکیه و اکاترینگ بورگ روسیه بودند. نمایشگاه جهانی هر ۵سال یک بار برگزار می شود و به مدت ۶ماه ادامه خواهد داشت و در طول این نمایشگاه جدیدترین دستاوردها، خلاقیت ها و اختراعات بشری از سرتاسر دنیا در یک شهر به نمایش در می آیند. جالب است بدانید که اکسپو ۲۰۲۰دبی اولین نمایشگاه جهانی است که در منطقه MEASA (خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا) برگزار می شود و این نمایشگاه را به فرصتی بی نظیر و فوق العاده برای نمایش و شناسایی استعدادها و خلاقیت های این منطقه تبدیل می کند.

 

 

موضوع و هدف از برگزاری اکسپو ۲۰۲۰دبی

موضوع و تِم اصلی اکسپو ۲۰۲۰دبی «ارتباط ذهن ها، خلق آینده» انتخاب شده است و انتظار می رود که این نمایشگاه جهانی بستری برای رشد و مطرح شدن ایده های خلاقانه از سرتاسر کره زمین باشد. جالب است بدانید که بسیاری از اختراعات و سازه های مشهور بشری مثل برج ایفل، اولین ماشین تایپ، تلویزیون و حتی سس کچاپ هانز اولین بار در این نمایشگاه ها به جهانیان معرفی شده اند. بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که این نمایشگاه بستر بسیار مناسبی برای ایده های جدید و ظهور برندهای تازه باشد و گامی مهم در محبوبیت بیشتر و شهرت جهانی تر دبی در سطح بین الملل باشد.

 

 

 

لوگوی اکسپو 2020 دبی

لوگوی رسمی اکسپو ۲۰۲۰دبی از حلقه ای طلایی الهام گرفته شده که در منطقه باستانی و تاریخی ساروق الحدید کشف شده است و نماد و سمبل ارتباط بین دنیای شرق و غرب است که دبی نماینده آن محسوب می شود. انتظار می رود که بیش از ۷۰%بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان از خارج از کشور امارات باشند که بالاترین میزان مشارکت در طول تاریخ نمایشگاه های جهانی به حساب می آید. اسپانسرهای رسمی اکسپو ۲۰۲۰دبی عبارتند از شرکت UPS، شرکت پپسی، شرکت مخابراتی اتصالات امارات، امارات ایرلاین و شرکت نیسان.

 

 

غرفه های نمایشگاهی اکسپو ۲۰۲۰دبی

گنبد عظیم و فوق مدرن الوصل پلازا و ساختمان های اطرافش قرار است فضای لازم برای مشارکت بیش از ۱۸۰کشور جهان را در این رویداد فرهنگی فراهم کنند. دولت امارات از زمان انتخاب شدن به عنوان میزبان اکپسو ۲۰۲۰دبی اقدامات لازم برای ساخت محیط نمایشگاهی را آغاز کرده است و همان طور که از اماراتی ها انتظار می رود این کار را با شکوه و عظمت هرچه تمام تر انجام می دهد. الوصل در زبان عربی به معنای ارتباط است و به موضوع و تِم اصلی نمایشگاه هم اشاره دارد. هر کشور یک پاویون و غرفه نمایشگاهی در اختیار خواهد داشت که در مساحتی بالغ بر ۴٫۳۸کیلومتر مربع قرار گرفته اند. البته تنها نیمی از این مساحت به فضای غرفه ها اختصاص پیدا می کنند ومابقی این فضا محل ساخت و قرارگیری امکانات و خدمات دیگری مثل محل اقامت کارکنان و پرسنل، هتل ها، مسیرهای ارتباطی و حتی یک پارک عمومی در این دهکده نمایشگاهی خواهد بود. بیش از ۳۰۰۰۰نفر در این رویدادها همکاری خواهند کرد و به عنوان چهره دبی در اکسپو ۲۰۲۰دبی حضور پیدا خواهند کرد.

 

 

موضوعات فرعی اکسپو ۲۰۲۰دبی در غالب سه غرفه نمایشگاهی جداگانه مطرح خواهند شد:

«فرصت ها» که هدف از آن «تحقق پتانسیل و استعدادهای بالقوه افراد و جوامع برای شکل دهی آینده» است.

«تحرک و پویایی» که راجع به خلق «پویایی هوشمندانه تر و سازنده تر افراد، اهداف و ایده ها (هم به صورت فیزیکی و هم به صورت مجازی)» خواهد بود.

«پایداری» که در اکتبر ۲۰۱۹تکمیل خواهد شد و در این پاویون نمایشگاهی شیوه خودکفایی ساختمان ها از نظر مصرف آب را به نمایش خواهند گذاشت. این قسمت با استفاده از انرژی خورشیدی و به دست آوردن آب از هوا فعالیت می کند و در واقع، نیمی از محوطه نمایشگاهی اکسپو ۲۰۲۰دبی از طریق انرژی های پایدار فعال خواهند بود. در محوطه ها، فضاهای متعددی هم برای سرگرمی، نمایشگاه های هنری، باغ های و فضاهای سبز و رستوران ها و کافه های متعدد وجود خواهند داشت.

 

 

به گفته مدیر برگزاری نمایشگاه، «اکسپو ۲۰۲۰دبی ۱۸۰کشور و میلیون ها نفر را دور هم جمع می کند تا اتحاد و انسانیت را جشن بگیرند. در این نمایشگاه برای هرکس چیزی وجود دارد، از کشف نوآوری ها و ابتکارات گرفته تا پتانسیل های آینده برای استفاده از انرژی های پایدار و تجربه غذاها و موسیقی ملل مختلف دنیا در این نمایشگاه ارائه می شوند.»

طبق برنامه ریزی ها قرار است ۸۰%زیرساخت نمایشگاهی بعد از رویداد اکسپو ۲۰۲۰دبی هم قابل استفاده باشند و شرکت زیمنس از همین الان اعلام کرده که مقر لجیستیک جدیدش را در این منطقه مستقر خواهد کرد.

 

 

چطور به محل برگزاری اکسپو ۲۰۲۰دبی برویم؟

همان طور که گفتیم نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰دبی یکی از چند رویداد مهم دنیاست و خیلی از شرکت ها، موسسات و افراد از همین الان قصد شرکت در این نمایشگاه مهم جهانی را دارند. محوطه اصلی نمایشگاهی در جنوب شهر دبی و در نزدیکی فرودگاه بین المللی آل مکتوم قرار گرفته است و زیرساخت های لازم برای دسترسی آسان و سریع مسافران از فرودگاه بین المللی دبی، فرودگاه بین المللی ابوظبی و ترمینال های کشتی کروز ابوظبی انجام شده است.

 

منبع: theculturetrip.com


راویس