توضیحات جشنواره های بهاری سراسر جهان

 

هرساله با آغاز فصل بهار و دمیده شدن روح در زندگی طبیعت، آدمیان و گیاهان، دنیا به پایکوبی پرداخته و جشن هایی را برای گرامیداشت این زمان دل انگیز برپا می کنند. این مراسم یا به صورت جشن و شادی و پایکوبی است و یا همراه با مسابقات و کارهای عجیب و غریب و نشاط آور. بهترین فستیوال های دنیا، فستیوال هایی هستند که در فصل شکوفایی گل ها برپا شده و به جشنواره بهاری معروفند؛ درواقع جشن بهاره فقط مختص آغاز بهار نمی باشد و در کشورهای مختلف در سرتاسر فصل بهار، به بهانه های متفاوت برگزار می گردد. با ونوس همراه باشید تا بیشتر با این جشنواره های بهاری آشنا شوید.

 


جشنواره شکوفه های گیلاس (هانامی) | ژاپن

یکی از زیباترین و دل انگیزترین جشنواره های بهاری، فستیوال شکوفه های گیلاس می باشد. ژاپنی ها روز شکفتن شکوفه های گیلاس را گرامی می دارند و از آنجا که آب و هوای چندان قابل پیش بینی نیست، تمام پیش بینی های لازم را انجام می دهند تا روز جشن را به خوبی مشخص کنند.

 جشن سونگکران | تایلند

جشن سه روزه سونگکران ، از هیجان انگیزترین جشنواره های بهاری، در ماه آوریل برگزار شده و مصادف با شروع فصل باران می باشد. در ابتدا کوچکترها با ریختن آب معطر روی دست بزرگترها به آن ها ادای احترام کرده و سپس در کوچه و خیابان به آب ازی مشغول می شوند.در این جشنواره، پیر و جوان، زن و مرد شرکت کرده و به شادی و سرور می پردازند.

 


جشنواره تئوتیهواکان | مکزیک

در این جشنواره بهاری که در ماه مارس در مکزیک برگزار می گردد، مردم از 350 پله هرم خورشید بالا می روند تا آمدن بهار را جشن بگیرند.

 جشنواره پنیر غلتان | انگلستان

در آغاز فصل بهار یک مسابقه عجیب و مفرح در گلاستر، جنوب غربی انگلیس برگزار می گردد. در این مسابقه که به نوعی، جشن بهاره نیز محسوب می گردد، یک قطعه بزرگ از پنیر از بالای تپه به پایین غلتانده می شود و مردم در سراشیبی به دنبال آن می دوند و در نهایت، هرکسی که آن را بگیرد، برنده است.

 جشنواره تخم مرغ | بوسنی

در این مراسم که در اولین روز بهار در بوسنی برگزار می گردد، مردم صبح اول وقت به حاشیه رودخانه بوسنا رفته و در یک ظرف بزرگ، نیمروی زیادی را با همکاری یکدیگر تهیه کرده و دور هم می خورند.

 


جشنواره هولی (رنگ ها) | هندوستان

مانند تمامی آیین های هند، جشن هولی یا جشنواره رنگ ها نیز با رقص و پایکوبی و ساز و آواز و آتش بازی همراه است. این مراسم نمادی از غلبه روشنایی بر تاریکی و پیروزی خوبی بر بدی می باشد و در نقطه مقابل دیوالی که مصادف با آغاز زمستان است، قرار دارد.

 جشنواره پیر شالیار | کردستان

جشنواره بهاره با قدمتی هزارساله که در کردستان خودمان برگزار می گردد و درواقع به نوعی، ادامه مراسمی می باشد که در بهمن ماه در اورامانات انجام می شود. ادامه این جشنواره بهاری در 18 اردیبهشت ماه برگزار شده و مردم محلی، آن را عروسی پیر شالیار می خوانند. پیر شالیار از افراد مورد احترام این منطقه و مردی عارف بوده است.

 جشنواره هولا موهالا | هندوستان

این جشن بهاره، به مدت سه روز در پنجاب برگزار شده و متعلق به پیروان آیین سیک می باشد. در این جشنواره بهاری آیینی، سیک ها اعمال مخصوص خودشان از قبیل به نمایش گذاشتن هنرهای رزمی، خوردن غذاهای گیاهی و موسیقی و شعرخوانی می پردازند.

 جشنواره گل | هلند

22 آوریل در هند مصادف است با راه افتادن کاروان های گل در شکل ها و طرح های مختلف همراه با هنرنمایی گروه های رقص و موسیقی. این جشن بهاره که یکی از بهترین فستیوال های دنیا می باشد، جشنواره گل هلند نام دارد.

 


جشنواره گل لاله | کانادا

در ماه می یا همان اردیبهشت ماه، دنیا شاهد بزرگترین جشنواره گل لاله می باشد. این جشنواره که در کشور کانادا برگزار می گردد، نمادی از روابط خوب میان کانادا و هلند می باشد و در کنار نمایش گل های زیبا از سرتاسر دنیا، خانواده سلطنتی هلند نیز، چند صد هزار گل لاله به کانادا هدیه می دهد.