توضیحات چین

چیـن 

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین  پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیش از ۱٫۳ میلیارد نفر سکنه‌است. این کشور که در شرق قاره آسیا واقع شده توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود. این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقه خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقه اداری ویژه بسیار خودمختار ِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت کشور پکن است.

جمهوری خلق چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع سومین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.

چین چشم‌انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپ‌های جنگلی و بیابانی در ناحیه خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری روسیه گرفته تا جنگل‌های نیمه گرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه.  مناطق غربی کشور ناهموار است و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می‌کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و با ساحلی به طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومترمربع در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌است که در سوی دیگرش تایوان، کره و ژاپن قرار گرفته‌اند.

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته‌است و مساحت آن بیش از ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که به این ترتیب بعد از روسیه، دومین کشور پهناور آسیا به شمار می‌آید. چین دارای مرز زمینی با ۱۴ کشور است. این کشور همچنین از سمت شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دیگر آبهای آزاد احاطه شده‌است.

زبان رسمی چین، "ماندارین" می باشد. و به طور عمده زبان چینی با لهجه های اصلی "ماندارین" ، "کانتونیز" ، "هان یو" و " پین یین" و بیش از 50 لهجه متفرقه دیگر محاوره می شود. 

دیوار چین طولانی‌ترین و بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی از لحاظ زمان ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است.

 

اطلاعات ضروری چین:

واحد پول: یوان

نرخ برابری یوان با دلار: هر دلار برابر با ( محاسبه به روز نرخ برابری با دلار ) یوان است.

اختلاف زمانی: 8 + ساعت (هشت ساعت جلوتر از زمان مبدا گرینویچ) 

واحد پول چین در داخل آن کشور با نام " رن مین بی " (RENMINBI) و در سطح بین المللی با نام یوان شناخته می شود که به علائم اختصاری بین المللی (¥) ، (CNY) و (RMB) نشان داده میشود.

زبان: ماندارین

 

  • پکن

بیجینگ یا پکن پایتخت کشور جمهوری خلق چین است.

مشخصه این شهر، اقلیم صاف و خشک آن است. در سراسر شهر تنها سه تپه دیده می شود (جینگ شان در شمال شهر ممنوعه) و کوه از سه طرف، شهر را محاصره کرده است. همانند پیکربندی شهر ممنوعه، پکن نیز جاده کمربندی دارد که در حقیقت مستطیلی بوده و به مرکز شهر رسیده و می تواند نقطه شروع خوبی برای رفتن به شهر باشند. در پس این جاده کمربندی، مهمترین جاذبه چین، یعنی دیوار بزرگ قرار دارد که میزبان گردشگرانی از سراسر جهان بوده و پکن میزبان خوبی برای آن دسته از مسافرینی است که به دنبال خیره شدن به یکی از سازه های بادوام و به یاد ماندنی ساخت بشر هستند.

در مجموع،پکن شهر بسیار امنی است. جنایت های خشن، بسیار نادر بوده و رفتن به شهر در شبانگاه، خیلی مشکلی ندارد. نرخ کم جرایم در پکن، در سطح آسیا و حتی جهان، زبانزد است.

در خیابان های شلوغ و پر از مغازه، اماکن گردشگری و حمل و نقل عمومی، باید مراقب برخی از جرایم سبک مثل جیب بری باشید. دزدها در روزهای قبل از سال نو چینی بسیار فعال تر می شوند.

برخلاف امنیت در مناطق شهری، برخی از نواحی حومه ای پکن، خیلی امن نیست، چون تمرکز نیروی امنیتی بیشتر بر روی شهر است. این مناطق، «کُنج پکن» نامیده می شوند. مثل بخش میانه غربی فنگ-تای ، بخش شرقی شیجینگ شان ، مرز شرقی چائویانگ ، و بیشتر قسمت های داژینگ . راننده های تاکسی از بردن شما به این مناطق اجتناب کرده و شما نیز نباید به این مناطق بروید.

ژوئیه گرمترین ماه در پکن است و سردترین ماه ژانویه می باشد ، سپتامبر و اکتبر دارای آب و هوای دلپذیر و بهترین وقت مسافرت به چین و خصوصا پکن می باشد.

برای بازدید پکن در فصل بهار یا پاییز ، آوردن لباس سبک وزن مانند پیراهنهای آستین بلند و یا تی شرت ، به علاوه یک یا دو کت و ژاکت توصیه می شود درجه حرارت در تابستان در حدود 30 و 39 درجه سانتی گراد اما اگه زمستون می روید که لباس گرم حسابی ببرید.

بارندگی ناگهانی در یک روز آفتابی هم در تابستان و پاییز ممکنه پیش بیاد.

 

جاذبه های گردشگری پکن :

پارک‌ها و فضاهای سبز در پکن‏

شهر ممنوعه‏

موزه‌های پکن‏

معبد آسمان

میدان تیان‌آنمن‏

نیایشگاه‌ها در پکن‏

ورزشگاه‌های پکن‏

آرامگاه دودمان مینگ

کاخ تابستانی پکن در شمال غرب مرکز شهر پکن قرار دارد و از اغلب بخش‌های این شهر به راحتی در دسترس است.ارتفاع این کاخ ۶۰ متر است و توسط دریاچه کونمینگ احاطه شده‌است. ونوع معماری این کاخ از نوع کلاسیک است.در دسامبر سال ۱۹۹۸، یونسکو کاخ تابستانی پکن را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.

 

مراکز خرید پکن :

Beijing apm، Beijing Department Store، Golden Resources Mall، Dazhalan Subdistrict، Pinnacle Plaza، Parkson، Sog 

  • شانـــگهای

شانگهای بزرگ‌ترین شهر کشور چین و هشتمین شهر بزرگ جهان است.

این شهر یکی از مهم‌ترین بنادر چین به حساب می‌آید. 

شانگهای شهر غول آسا و لبریز از جمعیت. رابط میان چین و دنیای خارج. شهری که حزب کنونی چین در آن پایه گذاری شد. به شهر جنگل آسمانخراشها معروف است. شهر روشنفکری و کارگری با ۲۵ دانشگاه و موسسه دانشگاهی. این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی از اقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد.

 شهر شانگهای به دو بخش توسط رودخانه تقسیم میشود. 

که بخش شرقی که ناحیه تازه ساخت آن و با معماری جدید می‌باشد پودونگ و شرق آن شانگهای نام دارد که در منتهی‌الیه غربی آن فرودگاه خونچای که مربوط به پروازهای داخلی است قرار دارد.

همچنین فرودگاه اصلی شانگهای در منطقه پودونگ واقع است که با یک مونوریل خارج شهری به شهر شانگهای وصل می‌شود. از نکات جالب این شهر در حال حاضر منطقه شانگهای اکسپو ۲۰۱۰ است که مربوط به نمایشگاه بینالمللی در سال ۲۰۱۰ می باشد. زبان مردم این منطقه بیشتر چینی است . 

آب و هوای شانگهای خنک و صاف است و دمای متوسط سالانه آن حدود 16 درجه سانتیگراد است. از این رو از جمله شهرهایی است که در هر فصلی می توان به آن سفر کرد.

 

جاذبه های گردشگری شانگهای :

پل نانپو شانگهای چین

موزه تاریخ شهرداری شهر شانگهای

موزه پست شانگهای

موزه زمین لرزه شانگهای چین

برج تلویزیونی اورینتال پرل

كارخانه هاي ابريشم سازي

باغ وحش حیوانات وحشی شانگهای

 

مراکز خرید شانگهای : 

Cloud Nine، Global Harbor، Grand Gateway، Plaza 66، Super Brand Mall، Raffles City Shanghai، Metro-City، Shanghai IFC، Golden Eagle InternationalShopping Centre، Itokin، Parkson، Sogo

 

  • هانگزو

هانگزو  یکی از مهم ترین شهر های توریستی چین، شهری است با طبیعتی زیبا و میراث فرهنگی فراوان، این شهر به "بهشت روی زمین" معروف است و در فاصله 180 کیلومتری از شانگهای واقع شده است. این شهر در دلتای رودخانه Qiantang واقع شده و دارای آب و هوای نیمه گرمسیری با چهار فصل کاملا مجزا. که در تابستان نه چندان گرم و در فصل زمستان نیز نه چندان سرد است.

بی شک یکی از ویژگی های مشهور این شهر، وجود کوه ها، دریاچه ها و خصوصا دریاچه WEST LAKE  در داخل شهر می باشد که به طور طبیعی منظره زیبایی را ایجاد کرده است. و همچنین این شهر با داشتن اماکن معروف تاریخی، فرهنگی و باستانی بی شمار، محلی مناسب را برای گردشگران فراهم نموده است.

 

جاذبه های گردشگری هانگزو: 

بازدید از مناظر دریاچه WEST LAKE

معبد خلوتگاه روح  Temple of Soul’s Retreat

آرامگاه Yue Fei

چشمه Hupao

موزه ملی چای

باغ گیاهشناسی

موزه طب سنتی چینی

موزه ملی ابریشم

 

  • گوانجو

گوانگ‌ژو، یا گوانگ‌جو یا گوان‌جو، شهری است در جنوب کشور چین. نام رسمی آن در هنگام حکومت جمهوری چین کانتون بود. گوانگ‌ژو مرکز استان گوانگ‌دونگ است و ۷٬۶۰۷٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

گوانگجو، سومین شهر بزرگ چین بعد از پکن و شانگهای، و قطب تجارت در چین است. پایگاه آسیایی بازرگانانی از همه‌جای دنیاست؛ از معاملات عظیم تجاری گرفته تا خرید و فروش‌های کوچک داخل بازار، هر گونه داد و ستد مالی در این شهر اتفاق می‌افتد.

معبد بودایی گوانجو که از قرن هفتم عبادت‌گاهی برای بودیست‌هاست، با این‌که بارها خراب شده و آتش گرفته ولی هنوز هم طرفداران زیادی دارد.

 

مراکز خرید گوانگجو :

CITIC Plaza، Happy Valley Guangzhou، Tianhe Teemall، China Plaza، Gangding Computer and Digital Shopping Circle، White horse clothing Market،South Tea Market 

نمایشگاه گوانجو

نمايشگاه صادرات چين كه از سال 1957 هر 2سال دوبار در بهار و پاييز برگذار و به نام نمايشگاه گوانجو ( نمايشگاه كانتون) شناخته مي شود. اين نمايشگاه بزرگترين نمايشگاه تجاري چين است كه داراي متنوع ترين شركت كننده   و بيشترين بازديدكننده مي باشد. اين نمايشگاه از مهمترين رخداد هاي دنياي تجارت بين الملل محسوب ميشود. نمايشگاهي كه هر ساله تجار و بازرگانان كشورهاي مختلف را گرد هم جمع مي آورد و میلیارد ها دلار معاملات تجاری را رقم مي زند.

  • محصولات  نمایشگاه گوانگجو چین

محصولات فاز 1 : 

ماشین آلات سبک و سنگین و تجهیزات وابسته ، دوچرخه، موتور سیکلت، قطعات یدکی اتومبیل، محصولات شیمییایی، سخت افزار، ابزارالات، ماشن آلات کشاورزی، وسایل برقی منزل، وسایل مصرفی الکترونیکی، کامپیوتر و محصولات ارتباطی، تجهیزات روشنایی، مواد ساختمانی و دکوراسیون، چینی بهداشتی و تجهیزات ان

محصولات فاز 2  :

وسایل آشپزخانه ، سرامیک، دکوراسیون، مبلمان، محصولات کشاورزی، محصولات سنگی و فلزی، محصولات زیبایی، ساعت، عینک، اسباب بازی، وسایل تزئینی برگزاری جشن ها و هدایا 

محصولات فاز 3  :

لباس زنانه و مردانه بچگانه، لباس ورزشی، چرم و خز و محصولات وابسته به آن، بدلیجات تزئینی، پرده و رومبلی، صنایع نساجی، فرش و موکت، مواد غذایی، محصولات بومی چین، دارو و بهداشتی ، تجهیزات پزشکی، ورزشی و مسافرتی، تجهیزات اداری، کفش ، کیف، چمدان